WINDOM – One of the state’s highest scoring Class 2A girls basketball team matches up with one of the top defensive teams in the first semifinal game of the Section 3AA South Sub-Section girls basketball tournament Tuesday.
Fourth-seeded Jackson County Central, 17-10, will play top-seeded Luverne (22-4) at 6 p.m. at Windom High School. The Huskies defeated St. James Area 84-60 in Saturday’s quarterfinals, while Luverne was a 56-15 winner over Redwood Valley.
Tuesday’s second semifinal has second-seeded Fairmont (22-3) taking on third-seeded Minnesota Valley Lutheran (21-6). The winners play Friday for the sub-section title.
Luverne won both regular-season meetings with JCC, 76-58 at Luverne on Dec. 7 and 58-49 in the Huskies’ regular-season finale in Jackson on Feb. 18.
Jackson County Central is second among Class 2A teams in scoring, averaging 72.6 points per game, trailing only Minnehaha Academy’s 77.5.
Luverne is sixth in points allowed at 38.6 per contest. Minneapolis Roosevelt is first at 35.4.
In the 3AA North Sub-Section semifinals at Willmar Tuesday, top-seeded Montevideo (22-3) plays fourth-seeded West Central Area (18-5) and second-seeded New London-Spicer (23-3) faces third-seeded Litchfield (19-8). Those winners play Friday.
The Section 3AA championship game is at 8 p.m. Friday, Feb. 11 at Southwest Minnesota State University.
Class 2A girls basketball offensive leaders
Minnehaha Academy 77.5
Jackson County Central 72.6
Maranatha Christian 72.2
Dover-Eyota 70.8
Pequot Lakes 71.7
West Central Area 70.4
Providence Academy 69.5
Holy Family Catholic 68.3
Fergus Falls 67.4
Duluth Marshall 65.7
Class 2A girls basketball defensive leaders
Minneapolis Roosevelt 35.4
Menahga 35.9
Twin Cities Academy/Great River 36.0
St. Paul Humboldt 36.9
Spectrum 37.8
Luverne 38.6
Math & Sciences Academy 38.7
Crookston 40.4
New London-Spicer 40.4
Albany 41.4
SECTION 3AA SOUTH SUB-SECTION
Saturday, Feb. 26
Quarterfinals
Luverne 56, Redwood Valley 15
Jackson County Central 84, St. James Area 60
Fairmont 71, Pipestone 58
Minnesota Valley Lutheran 65, Windom 40
Tuesday, March 1
Semifinals
At Windom
Luverne (22-4) vs. Jackson County Central (17-10), 6 p.m.
Fairmont (22-3) vs. Minnesota Valley Lutheran (21-6), 7:30 p.m.
Friday, March 4
Championship
Site TBA
Semifinal winners, 7 p.m.
SECTION 3AA NORTH SUB-SECTION
Saturday, Feb. 26
Quarterfinals
Montevideo 65, Atwater-Cosmos-Grove City 34
West Central Area 60, Minnewaska Area 39
New London-Spicer 72, Paynesville 43
Litchfield 45, Morris/Chokio-Alberta 42
Tuesday, March 1
Semifinals
At Willmar
Montevideo (22-3) vs. West Central Area (18-5), 6 p.m.
New London-Spicer (23-3) vs. Litchfield (19-8), 7:30 p.m.
Friday, March 4
Championship
Site TBA
Semifinal winners, 7 p.m.
SECTION 3AA
Friday, Feb. 11
Championship
At SMSU
South Sub-Section vs. North Sub-Section, 8 p.m.