Jackson County Central defeated Luverne 3-0 in a Big South Conference West Division volleyball match Thursday. Set scores were 25-19, 25-22, 25-23.
The Huskies are 13-8 overall and 2-3 in conference play while the Cardinals are 12-7 and have finished their conference schedule with a 1-5 record.
Maci Farmer had 27 set assists, 13 digs, five kills, three blocks and was 20-for-20 serving with three ace serves.
Emma Haren had 11 kills and 11 digs, recorded two set assists, one block and was 6-8 serving.
Elese Paplow, who was the top finisher for the JCC girls cross country team at a meet in Fairmont a few hours earlier, had eight digs, five set assists and was 13-13 serving.
Peyton Hanson posted nine kills, two blocks, two digs and was 12-12 serving; and Brittany Tufvesson had nine kills, three digs and two blocks.
Andria Benson had 10 digs, four kills, one set assist and was 10-11 serving; Alexis O’Reilly posted eight digs, two set assists and was 5-7 serving with one ace; Sawyer Flatgard had three kills, three blocks and one dig; and Erin Gallagher had two digs.
Jackson County Central hosts Martin County West in a nonconference match Monday.
JCC volleyball schedule
Sat., Aug. 27 – vs. St. Peter at Marshall, W 3-0
Tues., Aug. 30- at Heron Lake-Okabena/Fulda L 3-2
Thurs., Sept. 1 - Spirit Lake, W 3-0
Tues., Sept. 6 - Redwood Valley, W 3-1
Tues., Sept. 13 – at Marshall, L 3-0
Thurs., Sept. 15 – at Sioux Falls Christian, L 3-0
Sat., Sept. 17 - Triton, W 2-1
Sat., Sept. 17 – New Ulm, W 2-0
Sat., Sept. 17 – Murray County Central, W 2-0
Sat., Sept. 17 - Windom, W 2-1
Sat., Sept. 17 – Heron Lake-Okabena/Fulda, 2 -1
Tues., Sept. 20 - Windom, L 3-1
Thurs., Sept. 22 - New Ulm, W 3-0
Fri., Sept. 23 – Norwood Young America at Burnsville, L 2-1
Fri., Sept. 23 – New London-Spicer at Burnsville, W 2-0
Sat., Sept. 24 – Pequot Lakes at Burnsville, L 2-0
Sat., Sept. 24 – Concordia Academy at Burnsville, L 2-1
Sat., Sept. 24 – Caledonia at Burnsville, W 2-0
Thurs., Sept. 29 – at Pipestone, L 3-2
Mon., Oct. 3 – at St. James Area, W 3-0
Thurs., Oct. 6 – at Luverne, W 3-0
Mon., Oct. 10 - Martin County West, 7:15 p.m.
Tues., Oct. 11 - Worthington, 7:15 p.m.
Fri., Oct. 14 - at Todd Bachman Invitational, Lakeville North
Sat., Oct. 15 - at Todd Bachman Invitational, Lakeville North
Mon., Oct. 17 – at Fairmont, 7:15 p.m.