Martin County West had seven student-athletes honored on the all-Valley Conference baseball and softball teams.
Four Mavericks are on the all-conference baseball team. Blake Jagodzinske was named to the first team, Jaxson Rohman and Jacob Fiala to the second team and Kain Sanders was an honorable mention selection.
Three MCW players are on the softball team. Paige Anderson was named to the first team, Hailee Schuett to the second team and Emily Anderson was an honorable mention selection.
Following are the complete teams. Listed are name, year and school.
Baseball
First team
Caleb Fogal, sr., Loyola
Matthew Gartner, sr., Loyola
Blake Jagodzinske, sr., Martin County West
Alex McCabe, sr., Cleveland
Carter Dylla, jr., Cleveland
Owen Wolter, sr., Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman
Jack Morsching, sr., Janesville-Waldorf-Pemberton
Dylan Grev, soph., Madelia
Alex Freitag, jr., St. Clair
Second team
Logan Carlson, sr., Loyola
Bryce Schwab, sr., Loyola
Jaxson Rohman, sr., Martin County West
Jacob Fiala, jr., Martin County West
Evan Mann, sr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Michael McCue, sr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Elijah McCabe, sr., Madelia
Logan Marzinske, sr., St. Clair
Riley Mans, sr., Nicollet
Honorable mention
Mason Stoffel, soph., Loyola
Lawson Godfrey, soph., Loyola
Kain Sanders, jr., Martin County West
Elijah Sullivan, sr., Cleveland
Luke Walechka, jr., Cleveland
Luke Kester, fr., Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman
Kaiden Musser , soph., Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman
Gavin Krouse, fr., Janesville-Waldorf-Pemberton
Bryer Larson, sr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Blake Altenburg, jr., Madelia
Coby Amundson, jr., St. Clair
Brandon Miller, sr., St. Clair
Grant Bruns, soph., Nicollet
Dominic Rosin, jr., Nicollet
Final baseball standings
Loyola 7-1
Martin County West 7-1
Cleveland 5-3
Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman 4-4
Janesville-Waldorf-Pemberton 3-5
Lake Crystal Wellcome Memorial 3-5
Madelia 3-5
St. Clair 3-5
Nicollet 1-7
Softball
First team
Jacie Schultz, sr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Avery Voges, fr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Marah Hulke, jr., Nicollet
Hayley Selby, jr., Nicollet
Emily Kern, jr., Cleveland
Nicole McCabe, sr., Cleveland
Corban Tatro, fr., Madelia
Paige Anderson, jr., Martin County West
Hailie Wheelock, sr., Janesville-Waldorf-Pemberton
Second team
Ella Voges, fr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Olivia Harazin, soph., Lake Crystal Wellcome Memorial
Brooklyn Bode , soph., Nicollet
Halle McCabe, sr., Cleveland
Harley Connor, soph., Cleveland
Hailee Schuett, jr., Martin County West
Ivy Kokoruda, jr., Martin County West
Gabby Bemmels, 8th, St. Clair/Loyola
Ashlyn Cook, fr., Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman
Honorable mention
Rachel Sickler, jr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Lilli Graupman, jr., Lake Crystal Wellcome Memorial
Oliva Whitmore, jr., Nicollet
Leah Bode, 8th, Nicollet
Brianna Connor, sr., Cleveland
Audrey Zaleski , fr., Madelia
Abby Jacobs, soph., Madelia
Emily Anderson, 8th, Martin County West
Peyton Zabel, sr., St. Clair/Loyola
Caroline Schimek, jr., St. Clair/Loyola
Dani Gerdts, sr., Janesville-Waldorf-Pemberton
Abby Tarrant, sr., Janesville-Waldorf-Pemberton
Mandy Pytleski, soph., Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman
Final softball standings
Lake Crystal Wellcome Memorial 7-0
Nicollet 6-1
Cleveland 5-2
Madelia 3-4
Martin County West 2-4
St. Clair/Loyola 2-5
Janesville-Waldorf-Pemberton 1-5
Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman 1-6