PAYNESVILLE – Martin County West remains third in this week’s Class 1A boys basketball ratings by Minnesota Basketball News.
The Mavericks concluded their regular-season schedule with a 55-50 win at Minnesota Valley Lutheran Friday to head into postseason play with a 22-4 record.
MCW is seeded first for the Section 2A South Sub-Section tournament and will host a quarterfinal game at 8:01 p.m. Tuesday in Trimont vs. the winner of Friday’s first-round game between eighth-seeded Truman/Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain and ninth-seeded Nicollet.
Hayfield (23-1) and New York Mills (21-1) remain in the top two spots in the Class 1A poll.
Martin County West has played seven games against state-ranked teams this season.
Here’s the list of those games:
Hayfield (1A No. 1): L 50-43
Hancock (1A No. 8): W 54-38
Lake Crystal Wellcome Memorial (2A No. 12): W 66-47; L 64-56
Mankato Loyola (1A No. 20): W 50-43; L 63-60
Spring Grove (1A No. 11): W 41-33
Caledonia (24-1) continues to lead Class 2A. Lake Crystal Wellcome Memorial (20-6) of the Valley Conference is 12th and Pipestone (18-5) of the Big South Conference is 18th.
Columbia Heights (22-0) is still the Class 3A leader. New Ulm (19-6) of the Big South Conference is 17th.
Park Center (24-1) is again first in Class 4A.
Following are the complete polls. Listed are rank, team, won-loss record through Tuesday and rating in the last poll.
Class 1A
1. Hayfield 25-2 1
2. New York Mills 25-1 2
3. Martin County West 22-4 3
4. Belgrade-Brooten-Elrosa 22-3 4
5. Rushford-Peterson 20-4 8
6. Sleepy Eye St. Mary’s 24-2 9
7. Central Minnesota Christian 22-3 15
8. Hancock 20-5 16
9. Nevis 23-2 5
10. Cass Lake-Bena 22-3 6
11. Spring Grove 22-4 10
12. Ashby 20-3 7
13. Henning 21-4 11
14. Fertile-Beltrami 23-4 13
15. East Grand Forks Sacred Heart 22-3 14
16. Goodhue 20-6 18
17. Southwest Minnesota Christian 22-4 NR
18. New Life Academy 22-3 19
19. Cherry 20-4 20
20. Mankato Loyola 18-8 NR
Class 2A
1. Caledonia 24-1 1
2. Minneapolis North 19-6 2
3. Minnehaha Academy 13-9 3
4. Plainview-Elgin-Millville 25-1 4
5. Morris Area/Chokio-Alberta 23-2 5
6. Maple River 23-4 7
7. Lake City 20-4 6
8. Annandale 2e3-2 9
9. Rockford 22-3 8
10. Osakis 22-3 10
11. Mora 22-3 11
12. Lake Crystal Wellcome Memorial 20-6 12
13. Albany 21-4 13
14. Hiawatha Collegiate 20-6 14
15. LaCrescent-Hokah 16-7 15
16. Esko 21-3 16
17. West Central Area 20-4 17
18. Pipestone 20-5 18
19. Maranatha Christian 19-5 20
20. Pequot Lakes 19-5 NR
Class 3A
1. Columbia Heights 22-0 1
2. Totino-Grace 19-6 2
3. South St. Paul 25-0 3
4. DeLaSalle 17-8 4
5. Princeton 23-1 5
6. Alexandria 19-5 7
7. Mankato West 18-7 8
8. Mankato East 17-7 9
9. Austin 14-11 10
10. Mahtomedi 17-6 11
11. Orono 18-7 6
12. St. Thomas Academy 14-11 12
13. Simley 17-7 13
14. Hibbing 17-7 15
15. Benilde-St. Margaret’s 16-9 14
16. Two Rivers 16-8 16
17. New Ulm 19-6 17
18. Stewartville 19-7 18
19. Mound-Westonka 18-7 19
20. Hermantown 18-7 20
Class 4A
1. Park Center 24-1 1
2. Shakopee 22-3 2
3. Wayzata 21-4 3
4. Eastview 19-5 4
5. East Ridge 20-5 5
6. Osseo 19-6 6
7. Minnetonka 18-6 7
8. Owatonna 22-2 9
9. Farmington 18-7 10
10. Lakeville North 18-7 11
11. Hopkins 16-9 8
12. Eden Prairie 15-10 12
13. Park 17-8 15
14. Tartan 18-6 14
15. Andover 16-9 16
16. Coon Rapids 17-8 17
17. Edina 14-11 13
18. Bloomington Jefferson 18-6 18
19. Lakeville South 15-10 19
20. Buffalo 15-10 20