ST. LOUIS PARK – Jackson County Central remains second in Class 1A and Martin County moved up one place to eighth in Class 2A in the latest wrestling team ratings by The Guillotine.
The Huskies have six ranked wrestlers and the Red Bulls have three.
Belgrade-Brooten-Elrosa remains first in the 1A team poll.
JCC, 12-3 in duals, is scheduled to wrestle BBE and No. 6 Long Prairie-Grey Eagle-Browerville on Feb. 11 in Belgrade. Before that, the Huskies and Red Bulls meet for the Big South Conference title on Friday, Feb. 4 in Trimont.
Rated individuals for Jackson County Central:
113 – Nolan Ambrose 1
132 – Logan Butzon 3
160 – Payton Handevidt 1
170 – Matthew Haley 7
182 – Caleb Vancura 3
220 – William Freking 4
Simley is again first in the Class 2A team rankings.
Rated individuals for Martin County:
126 – Jesse Potts 3
145 – Kain Sanders 7
220 – Max Olson 5
St. Michael-Albertville is first in the Class 3A team ratings.
Following are the complete team ratings.
Class 1A
1. Belgrade-Brooten-Elrosa
2. Jackson County Central
3. Kimball Area
4. Royalton/Upsala
5. West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville
6. Long Prairie-Grey Eagle-Browerville
7. Atwater-Cosmos-Grove City
8. Chatfield
9. United North Central
10. Goodhue
11. Dover-Eyota
12. Minneota
Others receiving votes: Minnewaska Area, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove, Caledonia/Houston, Holdingford, Maple River/United South Central, Westfield, Howard Lake-Waverly-Winsted, Kenyon-Wanamingo.
Class 2A
1. Simley
2. Kasson-Mantorville
3. Becker
4. Pequot Lakes/Pine River-Backus
5. Big Lake
6. Watertown-Mayer
7. New Prague
8. Martin County
9. Thief River Falls
10. Dassel-Cokato/Litchfield
11. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart
12. Annandale/Maple Lake
Others receiving votes: Scott West, St. Francis, Princeton, St. Peter, Mora, Zumbrota-Mazeppa, Aitkin, Foley, Albert Lea Area, Totino-Grace.
Class 3A
1. St. Michael-Albertville
2. Stillwater Area
3. Waconia
4. Shakopee
5. Anoka
6. Hastings
7. Bemidji
8. Willmar
9. Apple Valley
10. Northfield
11. St. Cloud Tech
12. Mounds View
Others receiving votes: Forest Lake, Wayzata, Cambridge-Isanti, Faribault, Owatonna, Brainerd, Blaine, Andover.